ПРОЄКТ «ДІЄМО ДЛЯ ЗДОРОВ’Я» ЗАПРОШУЄ ТЕРИТОРІАЛЬНІ ГРОМАДИ ДО СПІВПРАЦІ
Запрошуємо територіальні громади Дніпропетровської, Львівської, Полтавської, Рівненської та Херсонської областей взяти участь у конкурсі і стати пілотними партнерськими громадами проєкту “Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні” (коротка назва – “Діємо для здоров’я”). Проєкт впроваджує Консалтингова група GFA у співпраці з Університетськими клініками Женеви, Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ), Благодійним Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та агенцією Be—it Health & Social Impact за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC).
Партнер проєкту за напрямком роботи з територіальними громадами – Західноукраїнський ресурсний центр.
Останній термін подачі заявок на конкурс – 31 березня 2021 року.
Інформація про проєкт
Проєкт «Діємо для здоров’я» має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності, а також підвищити тривалість життя чоловіків та жінок шляхом запровадження інтегрованого підходу до профілактики, лікування та контролю неінфекційних захворювань (далі – НІЗ).
Неінфекційні захворювання це велика група хвороб, які мають тривалий перебіг, повільно прогресують та не передаються від людини до людини. Найбільший тягар, як за наслідками для життя та здоров’я людини, так і для системи охорони здоров’я, складають чотири основні групи захворювань: серцево-судинні, онкологічні, хронічні респіраторні захворювання та діабет.
В Україні НІЗ є причиною 84% усіх смертей[1]. Основними факторами ризику виникнення НІЗ є:
- нераціональне харчування;
- недостатня рухова активність;
- вживання тютюну;
- вживання алкогольних напоїв.
Ці фактори ризику спричинені переважно поведінкою самої людини. Доведено, що зміна чи корекція поведінки, а також створення більш сприятливого для збереження здоров’я середовища можуть суттєво зменшити ризики розвитку і поширеності неінфекційних захворювань.
Люди, які живуть з неінфекційними захворюваннями, є особливо вразливими до коронавірусної інфекції. Вони частіше, ніж інші пацієнти потребують госпіталізації, мають важчий перебіг хвороби, а також вищий ризик смерті.[2]
Проєкт «Діємо для здоров’я» запрошує до співпраці команди однодумців, які прагнуть зробити свої громади більш здоровими, покращити надання медичних послуг у закладах первинної медичної допомоги та створити здоровий освітній простір у закладах загальної середньої освіти. Усі зацікавлені команди можуть взяти участь у конкурсі, за результатами якого будуть обрані 20 територіальних громад з 5 пілотних областей (по 4 територіальні громади у кожній області), які впродовж 4 років співпрацюватимуть з проєктом «Діємо для здоров’я» для запровадження і підтримки заходів з громадського здоров’я у своїх громадах.
Громади-переможці конкурсу отримають фінансування для впровадження проєктів у сфері громадського здоров’я (обсягом до 15 тис. швейцарських франків).
Переваги участі територіальних громад у проєкті «Діємо до здоров’я»
- Громади, які стануть учасниками проєкту будуть мати можливість пройти навчання та взяти участь у заходах, організованих в рамках проєкту, долучитися до оцінки ситуації з наданням послуг з профілактики та контролю НІЗ у громаді. Представники системи освіти, медицини, громадського сектору отримають можливість професійного зростання у сфері громадського здоров’я та здобудуть навички роботи в команді. Управлінці дізнаються про найбільш дієві заходи для створення здорового середовища у громаді і способи заохотити мешканців громади жити більш здоровим життям.
- Заклади надання первинної медичної допомоги зможуть оцінити та покращити свої послуги з контролю та профілактики неінфекційних захворювань; лікарі і медсестери закладів зможуть пройти навчання та отримати сучасні матеріали для ефективного консультування з НІЗ і проведення профілактичної роботи серед мешканців громади; навчаться надавати послуги, орієнтовані на потреби своїх пацієнтів.
- Команди закладів освіти (вчителі, медики, працівники їдалень, управлінці) зможуть оцінити шкільне середовище за методикою “Індекс здоров’я школи” та розробити план заходів для покращення здоров’я учнів та вчителів, пройти навчання і отримати підтримку для створення безпечного, інклюзивного і здорового освітнього простору, покращити якість шкільного харчування, отримати сучасні інтерактивні матеріали для навчання школярів з питань здорового харчування, рухової активності та психологічного благополуччя.
- За допомогою експертів проєкту учасники від громад зможуть визначити пріоритети, розробити план дій для покращення надання первинної медичної допомоги, зміни поведінки мешканців громади, залучати місцевих лідерів до розробки та впровадження програм з профілактики та контролю НІЗ.
Конкурсний відбір відбуватиметься у два етапи:
1) Відбір громад за результатами подачі аплікаційної форми. Аплікаційна форма складається з заповненої онлайн анкети та мотиваційного листа (додається окремим файлом), стратегії розвитку громади (за наявності, подається окремим файлом).
2) Візит представників проєкту «Діємо до здоров’я» та Західноукраїнського ресурсного центру в громаду.
Обов’язковою умовою для участі громади у конкурсному відборі є подання мотиваційного листа.
Вимоги до мотиваційного листа:
1) Лист має бути підготовлений командою громади – представниками органу самоврядування, закладу первинної медичної допомоги та закладу загальної середньої освіти, які хочуть стати пілотними закладами проєкту.
2) Обсяг мотиваційного листа не має перевищувати 2 сторінок (А4, 12 шрифт, одинарний інтервал між рядками).
3) Мотиваційний лист має містити стислі відповіді на такі запитання:
- Чому ваша громада хоче взяти участь у проєкті?
- Які проблеми у сфері громадського здоров’я є пріоритетними у вашій громаді?
- Що потрібно зробити, щоб покращити якість надання послуг у сфері громадського здоров’я та контролю неінфекційних захворювань на рівні закладу первинної медичної допомоги вашої громади?
- Що потрібно зробити, щоб створити більш здорове освітнє середовище у закладах загальної середньої освіти вашої громади?
- Який внесок у реалізацію проєкту можете зробити громада?
4) Мотиваційний лист має бути підписаний головою територіальної громади.
Для участі у першому етапі конкурсу громади мають заповнити аплікаційну форму, за посиланням, http://bit.ly/3v9Detq у термін до 31 березня 2021 року (включно).
Всі апліканти отримають повідомлення про результати своєї участі у першому етапі конкурсного відбору. Залежно від якості поданих заявок та наявного фінансування, проєкт «Діємо для здоров’я» залишає за собою право обрати меншу чи більшу кількість партнерських громад. Лише обрані громади будуть запрошені для участі у другому етапі, який передбачає відвідування громади. Дата і час візиту будуть узгоджені з кожною територіальною громадою окремо.
Звертаємо Вашу увагу на те, що аплікаційні форми, які надійшли пізніше зазначеної дати, не будуть прийняті до розгляду!
Для зацікавлених в участі у проєкті територіальних громад 19 березня заплановано проведення інформаційних вебінарів.
Час проведення:
Дніпропетровська область – 9.00 – 9.40
Львівська область – 10.00-10.40
Полтавська область – 11.00-11.40
Рівненська область – 13.00-13.40
Херсонська область – 14.00-14.40
Для того, щоб зареєструватись на вебінар, будь ласка, перейдітьи за посиланням http://bit.ly/3qsLeCg
За довідковою інформацією звертайтесь на електронну пошту office@zurc.org
[1] Глобальні показники. Обидві статті. Всі роки, 2019. DALYs. Viz Hun (онлайн база даних). Вашингтон (ДК): Інститут метрик для здоров’я та оцінки; 2019. Дані доступні: https://vizhub.healthdata.org/gbd-compare/.
[2] PAHO. НІЗ та COVID-19. Дані доступні: https://www.paho.org/en/ncds-and-covid-19