Західноукраїнський ресурсний центр
Розвиток через інновації

У Львові відбувається Форум «Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка в громаді: інтегрований підхід до розвитку». Представники громад Запорізької, Херсонської та Львівської областей спільно напрацьовували візію розвитку системи психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, зокрема в прифронтових громадах, які потерпають від постійних обстрілів росії.

Охорона здоров'я

Українці все більше зіштовхуються з болем, втратами, стресами та психологічними травмами через військові дії. Тому важливо відкривати у кластерних лікарнях Центри психічного здоров’я, побороти стигми у суспільстві, достукатися до маленьких громад та розробити маршрути для отримання якісних психосоціальних послуг в Україні.

За словами радниці начальника Львівської ОВА Максима Козицького, керівниці «Координаційного центру» Галини Бордун, на Львівщині діє комплексна програма охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення. Вона охоплює три напрями – освіту, охорону здоров’я і соціальний захист.

Коли почалося вторгнення росії, найперше школи та заклади освіти зіштовхнулися з тим, що приймали внутрішньо переміщених осіб, які тікали від обстрілів. Тоді з’ясувалося, що не в кожній школі є психолог і окремий кабінет, щоб допомогти цим людям справитися з викликами. Тому у програмі передбачили присутність у навчальних закладах психологів, які мають відповідні освіту і можуть надавати якісну психологічну допомогу.

“Ми охопили 20 000 учасників освітнього процесу, провели марафон психологічного здоров’я з представниками громад, аби вони могли зрозуміти, наскільки цей напрям важливий – тільки після цього почали відчинятися двері. Тому можна побудувати систему, гарно написати програму, але поки донизу ця ініціатива не дійде, поки ми не достукаємося до людей, доти воно не працює. Відповідно, ми намагалися масштабувати таку психосоціальну підтримку з громади в громаду”, – розповідає Галина Бордун.

За її словами, найбільше пацієнтів будуть звертатися до лікарів вперше , тому сімейний лікар повинен запідозрити проблему і скерувати людину туди, де їй нададуть допомогу – амбулаторну чи стаціонарну.

За словами лікаря-психотерапевта, керівника служби ментального здоровʼя реабілітаційного центру “Незламні” Олега Березюка, часто у людей немає розуміння, що це за послуга – психологічна чи психіатрична допомога.

Для цього психіатрію варто повернути у лоно медицини – у багатопрофільну лікарню, де психіатричне відділення існуватиме поруч з хірургічним чи терапевтичним.

“Реформа Уляни Супрун у 2018 році дозволила у кожній лікарні відкрити будь-яке відділення. У 2021 році у Лікарні швидкої допомоги відкрили психіатричне відділення, яке змінило лікарню повністю. Коли почалася повномасштабна війна, саме психотерапевти та психіатри зустрічали пацієнтів у гострих стресових ситуаціях. Четверо психіатрів працювали цілободово”, – ділиться Олег Березюк.

Нагадаємо, що у Львові відбувається Форум «Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка в громаді: інтегрований підхід до розвитку». Представники громад Запорізької, Херсонської та Львівської областей спільно напрацьовували візію розвитку системи психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, зокрема в прифронтових громадах, які потерпають від постійних обстрілів росії. Адже сьогодні дуже важливо створити сприятливе середовище, де кожна людина матиме доступ до якісних та доступних послуг ментального здоров’я, і зможе жити повноцінним життям у своїй громаді.

Організатором форуму є Фонд розвитку громадських організацій «Західноукраїнський ресурсний центр» (ЗУРЦ) в партнерстві з Львівською обласною військовою адміністрацією, Запорізькою обласною військовою адміністрацією та Херсонською обласною військовою адміністрацією за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ).

Скачати :
Повернутись до новин