Західноукраїнський ресурсний центр
Розвиток через інновації

По обидва боки кордону вивчають маловідомі пам’ятки, що пролягають маршрутом Першої угорсько-галицької залізниці

Розвиток громад

32 туристичні об’єкти, розподілені по обидва боки українсько-польського кордону у населених пунктах, що прилягають до маршруту Першої угорсько-галицької залізниці, стануть більш відомими завдяки проєкту, який має на меті їхню популяризацію.

Цей проєкт реалізовують громадська організація “Лінія102.ua”, Державна Східноєвропейська вища школа у Перемишлі у партнерстві з Західноукраїнським ресурсним центром у межах програми “Польща – Білорусь – Україна”, і планують завершити його до кінця цього року, – інформує “Еспресо.Захід”.

Один з ініціаторів проєкту Віктор Гальчинський розповів: “Нашу заявку для участі у програмі ми подали у 2019 році. Вона перемогла і отримала грант цієї програми. 2020 року ми почали реалізовувати наш проєкт. Щоправда, пандемія стала дещо на заваді. Довелося змінити бюджетні параметри, терміни, і фактично цей проєкт реалізовуємо у 2021 році”.

Як зазначають автори проєкту, лінія цієї вже історичної Першої Угорсько-Галицької залізниці пролягає територією Польщі та України, двічі перетинаючи кордон, і проходить через населені пункти, багаті на маловідомі об’єкти історичної та культурної спадщини.

Останніми роками значно зросла громадська активність, спрямована на популяризацію цієї залізниці. Зокрема, проходили такі акції, як “Сокиризада 2016”, “Миколай без кордонів”, “Зніч (свічка пам’яті)”, “З Перемишля до джерел Сяну”, взаємні візити молоді. Ці акції показали значний інтерес громадськості до малих інженерних споруд та об’єктів інфраструктури залізниці (малих мостів, пасажирських будівель), які збереглися з часів її будівництва, а також об’єктів, розташованих у безпосередній близькості до них. На цьому шляху також – палаци Козловських у Нижанковичах та Любомирських у Перемишлі, ратуші у Новому Місті, Добромилі, дерев’яні церкви та костели та інші цікаві об’єкти.

Проєкт “Популяризація туристичних об’єктів Першої угорсько-галицької залізниці”, реалізація якого тепер триває, присвячений тому, аби про ці об’єкти дізналися якомога більше людей. Одним із його складових став тренінг із залізничного туризму і привабливості для представників територіальних громад і громадських активістів по обидва боки кордону, який відбувся 30 липня.

Зараз відбуваються активності із залученням молоді України та Польщі. У межах проєкту у першочерговому варіанті планували зробити спільні візити молоді до місцевостей, розташованих уздовж цієї давньої лінії. На жаль, закритість кордонів пандемія завадила. Тому заходи відбуваються паралельно по обидва боки кордону. Наприкінці вересня вже відбувся об’їзд на польській стороні, а на українській стороні візит молоді планується наприкінці жовтня. За результатами поїздок молодь писатиме есеї і подаватиме на відкритий конкурс про об’єкти історичної спадщини, що розташовані поблизу Першої Угорсько-Галицької залізниці. Конкурс проводитиметься окремо для польської та української молоді, і в його підсумку оберуть по 35 переможців з обох сторін.

Окрім того, у межах проєкту планується ознакувати пам’ятки архітектурної і культурної спадщини. До речі, на українській стороні проєкту такі інформаційні таблиці вже встановлені біля кожного з об’єктів. Завершить проєкт підсумкова наукова конференція.

 

Повернутись до новин