На крайньому заході Львівщині, неподалік польського кордону, розкинулися мальовничі землі бойківського Прикарпаття. Ці терени досі не були широко відомі своїми туристичними принадами, а дарма — лише за кілька годин їзди від Львова можна побувати на Головному європейському вододілі, відвідати найвіддаленіший і водночас найвищий замок Львівщини — замок Гербуртів під Добромилем, зловити карпатський вітер на сучасній вітряній електростанції під Старим Самбором та поласувати сиром з місцевої сироварні.
Проект “COWBOYky”, що зараз активно розвивається у Новоміській ОТГ у Старосамбірському районі Львівщини, має на меті провадження моделі нового інноваційного розвитку території, зокрема створення тут туристичного бізнес-кластеру. Одна з основних ідей полягає в заохоченні туристів зупинятися у місцевих зелених садибах на кілька днів, щоб відпочити та відвідати місцеві цікавинки — як природні, так і рукотворні.
Вже під’їжджаючи до меж Старосамбірського району мимоволі звертаєш увагу на те, як змінюються навколишні краєвиди. Поступово обіч дороги починають здійматися невисокі пагорби, все частіше здалека можна бачити ліс, який обступає села, що лежать в улоговинах. Цей край цілком виправдовує свою назву воріт до Карпат — це, звичайно, ще не гори, але рельєф настільки притягує погляд, що хочеться зупинити машину та намилуватися цією спокійною красою. Ця тиха та віддалена від великих міст місцевість дозволяє відчути себе частинкою тутешніх просторів, де, втім, є на що подивитися.
У планах проекту “COWBOYky” створення спеціальної еко-стежки, яка дозволить ближче познайомитись з місцевою природою. Поблизу невеликого озерця біля села Нижня Вовча оселилася родина бобрів, з сусідньої Польщі у місцеві ліси часом заходять косулі. Також тут планують розвивати та популяризовувати бьордвотчінг, популярне у західних країнах хобі спостереження за птахами. А ще, вздовж південно-західної околиці Нового Міста та по розташованій неподалік горі Радич (519 м.) проходить Головний Європейський Вододіл.
На шляху до Нового Міста, де базується проект, лежать княжі міста Добромиль та Старий Самбір. Їх варто відвідати під час відпочинку у місцевих зелених садибах.
Добромиль зараз — невелике містечко, де незважаючи на бурхливу історію ХХ сторіччя, збереглися численні історичні та архітектурні пам’ятки. На туристів чекають величні руїни замку Гербурта, що розташований на Сліпій горі біля міста. Кажуть, в ясну погоду з них можна побачити сусідню Польщу, та навіть Перемишль, до якого звідси ближче, ніж до Львова. Окрім “Високого” замку на горі, у самому містечку збереглася споруда давнього арсеналу, що довгий час була занедбана. За словами істориків, біля неї колись був розташований “Нижній” замок, від якого зараз залишилося лише кілька метрів оборонного муру. Наразі будівлю арсеналу потроху відновлюють, у ньому планують створити музей міста Добромиля та Старосамбірщини. Зацікавити мандрівника може і відомий василіанський монастир Св. Онуфрія (XVII ст.), де свого часу став на шлях Божого служіння митрополит Андрей Шептицький, видатний церковний та суспільний діяч. Повз Добромиль та сусідні села прокладений велосипедний маршрут “Слідами бравого солдата Швейка”, адже цими місцями свого часу подорожував знаменитий герой Ярослава Гашека.
Заслуговує на увагу сусідній Старий Самбір, що розкинувся на лівому березі Дністра, однієї з найбільших європейських річок, третьої за довжиною в Україні. Старий Самбір — автентичне галицьке містечко, де можна поблукати добре збереженим історичним центром, однією з головних домінант якого є костел св. Миколая (XIX ст.). Проте, крім давніх пам’яток, Старому Самбору є ще чим похвалитися — тут знаходиться сучасна вітроелектростанція, одна з найпотужніших в Україні. Десять велетенських вітряків працюють у західній частині міста, перетворюючи карпатські вітри на енергію. Недалеко розташований ландшафтний парк “Верхньодністровські Бескиди”, звідки можна розпочати мандрівку Карпатами.
У самому ж Новому Місті теж є на що подивитися — чудово збережений готичний цегляний костел (XVI ст.), ратуша у стилі модерн та церква Успіння Пресвятої Богородиці, збудовані ще на початку ХХ ст.. У 1872 р. через Нове Місто та сусідній Добромиль була прокладена Перша угорсько-галицька залізниця, що поєднала Львів з Перемишлем та Будапештом. Зараз залізниця не працює як цілісна лінія, але у планах з часом відновити її з туристичною метою.
Однією з головних туристичних фішок проекту є облаштування на території села Нове Місто справжнього ковбойського містечка — унікального поєднання культури бойків та американського Дикого Заходу. Тут можна спробувати себе у ролі справжнього ковбоя: покататися на бричці, намити “золото” під час спеціального квесту, потренуватися кидати ласо і звичайно ж, зробити фото у ковбойському капелюсі.
“COWBOYky” сприяють і розвитку гастротуризму — за сприяння проекту було відкрито сучасну сироварню у селі Нижня Вовча. На “Молочному ранчо” у пана Василя Медведюха можна спробувати домашній сир, вершки, масло від 18 доглянутих корівок. В планах – проведення майстер класів з сироваріння та розширення асортименту сирів, адже бажаючих поласувати смакотою вистачає. У селі Дешичі пані Світлана Савка проводить популярні пекарські майстер класи для школярів.
Зелений туризм має всі шанси для успішного розвитку на цих теренах. Садиби, що беруть участь у проекті “COWBOYky” зберігають місцеву автентику та колорит, використовують в оформленні традиційні орнаменти. Зупиняючись тут, можна ближче ознайомитись з культурою та традиціями давнього бойківського краю.