Західноукраїнський ресурсний центр
Розвиток через інновації

Громадські організації

Громадські організації

З моменту створення ЗУРЦ був і залишається платформою обміну досвіду та росту громадських організацій. У кожному із реалізованих проектів організаційний розвиток є обов’язковою складовою. Залучення у партнерство молодих організацій чи ініціативних груп, дозволяє досягати не лише розвитку цільової аудиторії (бенефіціарів) але й партнерів (стейкхолдерів). За час діяльності ми знайшли власну методику оцінки організаційного розвитку шляхом участі (ОШУ), яка отримала пощитивні відгуки при роботі із ГО на території всієї України. В роботі з громадськими організаціями ми використовуємо різні інструменти, серед яких:

Міні-проекти

Цей інструмент ми застосовуємо на початкових стадіях розвитку громади для здобуття досвіду ініціативними групами та мобілізації членів громади до подальших активних дій. Тематику  проектів визначає сама громада, базуючись на місцевих потребах та можливості залучення необхідних ресурсів для реалізації ідеї.  Тут ми розрізняємо два типи міні-проектів:

«Мале диво» — це міні-проекти, які мають декілька особливостей. За невеликі гроші, короткий час та із залученням громади потрібно реалізувати проект, який би дав швидкий і видимий ефект. Такі проекти сприяють мобілізації громади, збільшують віру у власні сили та зміцнюють довіру до ініціативної групи, яка стимулює процеси розвитку у громаді. Прикладами таких проектів можуть бути: налагодження роботи вуличного освітлення, будівництво дитячих майданчиків, автобусних зупинок, налагодження системи вивозу сміття та інші.

Посівкові гранти. Це міні проекти, невеликі за сумою фінансування, які мають на меті з одного боку, випробувати можливості ініціативної групи чи організації, яка взялася за їх реалізацію, з іншого боку, дати можливість ініціативним групам збагатити досвід у реалізації проектів. Прикладами посівкових гранітів можуть бути схожі до прикладів проектів «Мале диво».

Створення громадських організацій та органів самоорганізації населення.

Коли ініціативна група у громаді має бажання працювати офіційно, вона повинна формалізувати свій статус і зареєструвати юридичну особу. Для надання ініціативним групам офіційного статусу у своїй діяльності ми практикуємо допомогу у створенні ГО та ОСН. Це дві різні організації за своєю юридичною формою та організаційною структурою, які створюються та працюють відповідно до різних законів, але можуть виконувати одні і ті ж самі функції, що стосуються розвитку громади.  Основною відмінністю є те, що для створення ГО потрібно дві людини, а для створення ОСН потрібно зібрати збори чи конференцію територіальної громади і отримати дозвіл місцевої влади. У процесі створення організацій ми практикуємо принцип, коли ініціатива створення ОСН чи ГО походить знизу, від самих громадян. В такому випадку організація має шанс бути успішною та показувати позитивні результати своєї роботи.

Кожен проект ЗУРЦ обов’язково містять у собі навчальний компонент. Ми проводимо тренінги, семінари та консультації для організацій та територіальних громад в яких працюємо не лише у рамках реалізації проектів, але залишаємося із ними надійними партенрами у майбутньому.