Західноукраїнський ресурсний центр
Розвиток через інновації

Економічний розвиток громади

Економічний розвиток громади

Напрям економічного розвитку громад є одним з найперспективніших для  нашої організації. Особливої динаміки цей напрям набрав після початку практичної стадії реалізації реформи адміністративно-територіального устрою в Україні, яка ще триває і за різними прогнозами буде тривати не один рік.

Протягом минулого року в рамках цього напрямку ЗУРЦ досяг значних успіхів.Ми концентрували наші зусилля на аспектах, про які детальніше буде описано нижче: підтримка мікроекономічних місцевих ініціатив у об’єднаних територіальних громад, розвиток кооперації , розвиток державно-приватного партнерства ( Public Private Partnership PPP). Якщо вимірювати у грошовому еквіваленті, то завдяки зусиллям ЗУРЦ протягом звітного року вдалося залучити до розвитку наших “підшефних” громад понад 1 млн.євро.

З моменту заснування організації вся наша діяльність спрямована на мобілізацію громад та великою мірою на економічний розвиток. Крім того, з 2013 р. у м. Львові за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження»ЗУРЦ  розпочав  роботу Львівського регіонального ресурсного центру для органів самоорганізації населення.  Разом з тим впродовж  багатьох років (з 2002 року) експерти ЗУРЦ здійснювали консультаційний супровід у  поданні проектних заявок  на програму Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України. Подано більше 20 проектних заявок у Львівській, Луганській, Донецькій та Івано-Франківській областях, з них більше 90 % були підтримані.   Варто також зазначити, що у 2016 році експерти ЗУРЦ – Петро Лазарчук та Зоряна Стоцько брали участь експертній комісії з  оцінювання мікропроектів місцевого розвитку Львівської  області. На сьогодні ЗУРЦ надає експертну постійну підтримку Новоміській ОТГ Старосамбірського району Львівської області для подання проектів , в т.ч. на конурси ДФРР.

Ключовими труднощами в роботі органів місцевого самоврядування, з яким зустрічався ЗУРЦ є складність оперування державними коштами, бюрократія, часто низька мотивація представників органів місцевого самоврядування до здійснення реформ.

Розвиток економіки об’єднаних  територіальних громад.

З 2017 року по цьому напрямку ЗУРЦ працює у шести громадах Тернопільської області та одній громаді Львівської області.

За останній рік ми розробили економічні профілі громад в шести ОТГ Тернопільської області. Ці документи систематизують всю базову інформацію, яка має бути цікавою потенційним інвесторам для втілення на території громади інвестиційних проектів. Це фактично обличчя громади в цифрах картах і схемах.

На стадії розробки детальні плани реалізації економічних частин стратегії цих громад. Це детальна підготовка окремих проектів, які задекларовані у стратегіях розвитку  громад.

ЗУРЦ бачить для себе напрямок співпраці з ОТГ дуже перспективним і цікавим. Процес децентралізації в Україні тільки почався і тому тут є багато сфер які потребують врегулювання. Поряд з новими можливостями громади отримали додаткові повноваження і виклики. Одним з нововведень є  додаткова відповідальність за наповнення місцевого бюджету. Саме в цьому аспекті ми бачимо  свою роль як організації, яка може допомогти у втіленні стратегії економічного розвитку новостворених ОТГ.

Розвиток кооперації.

Варто зазначити, що здійснюючи діяльність у громадах ЗУРЦ велику увагу приділяє розвитку інституційної спроможності ініціативних груп, громад загалом. Одним з успішних прикладів діяльності ЗУРЦу  можна назвати організаційний супровід створення кооперативу “Еком” в селі Чесники  Івано-Франківської області. З 2012 року він спеціалізується  на зборі і переробці молока. Ідея кооперативу полягала в тому, щоб, з одного боку, дати можливість для отримання додаткового доходу жителів села, власників корів, а з другого – створити передумови для розвитку малого бізнесу. За підтримки Програми економічного розвитку громад, яка реалізується Західноукраїнським ресурсним центром з коштів, наданих Фондом Чарльза Стюарта Мотта, кооператив „Еком” обладнав виробниче приміщення, де відбувається пастеризація молока. Згідно укладених угод, пастеризоване молоко  постачається до Рогатинської районної лікарні і районного будинку людей похилого віку. У 2014 році кооператив розпочав виробництво напівтвердих сирів.  Сьогодні зареєстровано торгову марку «Чесниківський сир» і виробляється п’ять видів сиру. Вважаємо, що цей приклад є успішною ілюстрацією економічного розвитку громади й життєздатності започаткованих проектів.

Розвиток державно- приватного партнерства.

Окремо варто зупинитися на проекті Новоміської сільської ради «Ковбойки: Український дикий захід». Цей проект новоствореної ОТГ було розроблено за підтримки нашої організації в 2018 році  вже отримав фінансування від ЄС. Метою проекту є розвиток місцевої ОТГ шляхом залучення місцевих жителів та бізнесу до розвитку туристичної інфраструктури. Реалізація такої ініціативи стане прикладом для інших громад у тому, як формувати фінансово незалежні громади з розвинутою місцевою економікою, базованою на залученні зовнішніх інвестицій у поєднанні з  використанням людських, культурних  та природніх ресурсів.

В рамках реалізації даного напрямку ми розробляємо та апробовуємо найбільш ефективні механізми  Public Private Partnership (PPP), які з одного боку відповідають законодавству України, з іншого забезпечують найбільш комфортні інвестору та місцевій громаді умови для реалізації інвестиційних проектів на території новостворених ОТГ.