Західноукраїнський ресурсний центр
Розвиток через інновації

Децентралізація

Децентралізація

Децентралізація — це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Так, щоб якомога більше повноважень мали ті органи, які ближче до людей, де такі повноваження можна реалізовувати найуспішніше.

Уряд, разом із донорськими міжнародними організаціями акцентує увагу на підтримці об’єднаних громад. Мета — очевидна: зробити ці громади вдалою, яскравою вітриною реформи, щоб у всіх інших не виникало сумнівів щодо доцільності об’єднання.

Держава передає ресурси та повноваження згори вниз, передає засоби вирішення проблем на той рівень, де проблеми виникають, але держава ставить одну умову — руку, що приймає повноваження та ресурси разом із відповідальністю, треба зміцнити. Декілька невеликих громад треба об’єднати у потужнішу громаду, базуючись на географічних, історичних, економічних принципах. Для планування таких об’єднавчих процесів обласні ради ухвалили перспективні плани розвитку. Цей процес не буде  безхмарним і легким, до цих планів можливі зміни, але суть залишається такою: щоб бути в змозі хазяйнувати на своїй землі самостійно, треба зміцнитися, об’єднуючись.

Знаковою  подією децентралізації  стало ухвалення 5 лютого 2015 р. Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Ухвалення Закону дало початок дуже важливому процесу укрупнення базових територіально-адміністративних одиниць в Україні, яких до реформи було надзвичайно багато, але ефективність діяльності органів влади там була низька. Ось прості цифри. До реформи в України існувало 11 520 територіальних громад: із них 458 міських, 783 селищних і 10 279 сільських. Після завершення об’єднавчого процесу заплановано створення приблизно 1500 потужних дієздатних громад.

 Сьогодні серед наших ключових завдань: розвивати та зміцнювати місцеві громади через сприяння місцевим громадським ініціативам, орієнтованим на результат; розвивати продуктивне співробітництво між органами влади, бізнесом та організаціями громадянського суспільства; розвивати потенціал місцевих та регіональних НДО через надання їв високоякісних освітніх, консультаційних та інформаційних послуг.Одним з показових прикладів роботи з громадами є робота в проекті «Голос громади в місцевому самоврядуванні» В Тернопільській області в рамках програми DOBRE.  Метою DOBRE є створення можливостей зростання нових ОТГ і водночас мотивування їх бути моделями для інших громад, які працюють над об’єднанням. З огляду на це вважаємо, що ЗУРЦ, опираючись на свій багаторічний досвід у сфері розвитку громад, співпраці з органами місцевого самоврядування, а також на досвід роботи з ОТГ зможе в найкращий спосіб  надавати підтримку та розвивати спроможність місцевих громадських об‘єднань й ініціативних груп у налагодженні ефективної співпраці між громадянами та місцевою владою, сприяти розвитку ОТГ загалом, використовуючи інструменти розвитку громади, розробляючи плани стратегічного розвитку та надаючи експертну підтримку в їх сталій реалізації.

Впродовж усієї діяльності експерти ЗУРЦ надають консультаційну підтримку при підготовці проектних заявок для Новоміської ОТГ на конкурси різних програм, в т.ч. на конкурс ДФРР.  На засіданнях робочих груп проекту розроблено проекти документів  ОТГ для обговорення у громадах – плани економічного розвитку громад, статути громад, положення про старосту ОТГ. На даний момент вже завершено обговорення проектів документів у Новоміській ОТГ, зібрано більше 30 відгуків громадськості. Все ще триває процес обговорення проектів документів у громаді с. Вузлове. Таку діяльність ми вважаємо необхідною з огляду не лише врахування позиції громади у розробці документів, а й з метою поширення інформації про процеси децентралізії.