🚆 Старт роботи транскордонної експертної групи для оптимізації залізничних процедур експорту до ЄС 🌍
17–18 грудня 2024 року у Варшаві відбулася стратегічна зустріч між українськими та європейськими експертами, організована Західно-українським ресурсним центром за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID). Мета зустрічі — формування транскордонної експертної групи для виконання досліджень щодо підвищення ефективності експорту зернових через залізничні пункти пропуску: Мостиська II, Чоп і Вадул-Сірет.
У складі сформованої транскордонної експертної групи:
🔹 Експерти ЄС з прикордонних процедур, транспортних систем та рухомого складу – представники Варшавської політехніки.
🔹 Українські експерти з оптимізації технологічних процесів, перевірки стану вагонів, митних процедур та прикордонного огляду. Дослідження залізничних технічних і митних процедур буде виконуватися представниками кафедри залізничного транспорту та кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності Національного університету «Львівськаполітехніка».
Під час виїзду з 3 по 6 січня 2025 року на пілотні залізничні пункти пропуску Мостиська II, Чоп і Вадул-Сірет команда грантового проєкту «Оптимізація залізничних прикордонних процедур для прискорення експорту зерна до ЄС» та транскордонна експертна група:
✅ Ознайомилась з можливостями пропуску зернових вантажів на станціях та відповідними технологічними процесами
✅ Провела анкетування та інтерв’ю з керівниками тапрацівниками прикордонних станцій.
✅ Проаналізувала взаємодію служб під час оформленняпоїздів із зерновими вантажами та відповідну залізничну інфраструктуру.
У результаті виїзду були ідентифіковані ключові «вузькі місця» у експорті зернових з метою підготовки рекомендацій щодо оптимізації прикордонних процедур за стандартами ЄС.
Проєкт реалізується ФРГО «ЗУРЦ» на пілотних залізничних пунктах перетину кордону за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» і відповідає цілям Стратегії розвитку та розбудови прикордонної інфраструктури з країнами ЄС та Республікою Молдова до 2030 року та сприяє:
🚉 Зменшенню часу перетину кордону.
🚉 Підвищенню пропускної здатності залізничних пунктів пропуску.
Наступні кроки проєкту.
Результати досліджень експертів будуть представлені та обговорені на круглих столах, запланованих на квітень-травень 2025 року, за участю представників органів влади, залізниці, митної та прикордонної служб, логістичних операторів і представників суміжних країн. Підсумки обговорень стануть основою для розробки рекомендацій та оперативного плану дій для оптимізації залізничних прикордонних процедур на трьох пілотних пунктах перетину кордону.
Цей проєкт є важливим кроком до інтеграції України в європейський транспортний простір!